Jump to content

Juwenalia - historia, obchody święta

nvy_05

Recommended Posts

Global Mod

linia-ruchomy-obrazek-0290 Juwenalialinia-ruchomy-obrazek-0290

Każdy z nas na pewno słyszał o juwenaliach. Jest to święto studentów obchodzone corocznie w maju. Wielu studentów zbiera się razem, aby odpocząć od codziennej nauki. 

Skąd pochodzi nazwa? 

Ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa iuvenalia (z łac. „igrzyska młodzieńców”), będącego nazwą wydarzenia sportowego odbywającego się w Rzymie od 59 roku n.e., które zostało wprowadzone przez Nerona. 

Jaka jest historia tego święta? 

Pierwsze juwenalia odbyły się w Krakowie już w XV wieku. Żacy tamtejszej akademii organizowali wówczas barwne korowody.  

Pierwsze juwenalia, w formie podobnej do znanej nam obecnie, zaczęły być organizowane w latach 50. XX wieku. Koncepcja odbywającego się w samym sercu miasta pochodu juwenaliowego narodziła się dopiero w 1964 roku w Krakowie. Jego uczestnicy przeszli wówczas z Wawelu na Rynek Główny. Towarzyszyło im hasło: „od Kazimierza Wielkiego do Kazimierza Lepszego”, będące pochwałą dla ówczesnego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Jak obchodzimy juwenalia? 

Świętowanie juwenaliów trwa zazwyczaj kilka dni. Są one odskocznią od codziennej nauki i dają wytchnienie przed zbliżającą się czerwcową sesją. Każdy z polskich uniwersytetów świętuje na swój sposób.  

Na uczestników juwenaliów nierzadko czekają wielkie wydarzenia takie jak: koncerty, konkursy, a nawet trzydniowy festiwal muzyczny. Na niektóre z nich sprzedawane są bilety, na inne wstęp dla studentów danej uczelni jest w pełni darmowy. To doskonała okazja do spotkania z ulubionymi wykonawcami.  

Poza koncertami odbywają się najróżniejsze wydarzenia takie jak gry miejskie, zawody sportowe czy wspólne grillowanie. 

Oprócz zabaw w niektórych miastach ich prezydenci symbolicznie przekazują studentom klucze do bram miasta. 

Ciekawostki 

Juwenalia, które odbywają się na różnych uczelniach noszą często swoje własne, nieco odmienne nazwy. Na uniwersytetach medycznych obchodzi się Medykalia, na uniwersytetach ekonomicznych Ekonomalia, a na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (w skrócie KUL) Kulturalia.   

ᴊᴜᴡᴇɴᴀʟɪᴀ ᴋɪᴇᴅʏś

Krakowskie juwenalia dawniej.Tak bawili się w latach 60 krakowscy studenci  [ZDJĘCIA ARCHIWALNE] - Kraków, Super Express

ᴊᴜᴡᴇɴᴀʟɪᴀ ᴛᴇʀᴀᴢ

sprzedaż biletów na koncerty – zapraszamy do wyjątkowej muzycznej podróży w samym sercu wielkiej metropolii

A wy już uczestniczyliście w obchodach tego święta czy jeszcze nie?

Podzielcie się jak u was obchodzone są juwenalia!

Pozdrawiam - nvy :HYPERSL:

źródło

• Super! 6

Bardzo ciekawy artykuł Natalio. :peepoLove:

Wybieram się na tegoroczne Juwenalia, które będą 2 i 3 czerwca. Będzie grał min. Happysad, Reto i Gibbs, więc małe marzenie spełnione, aby usłyszeć ich na żywo.

Edited by M4A1
  • Super! 1

sygnaturka.png.b8e8e99c3a5bf7faf8670d4b5c2e659a.png

sygnaturka od najlepszego grafika @ Rumuuun

2 lata temu nie było u mnie juwenaliów bo covid

Rok temu byłam i było super, na wielkim grillowaniu śpiewałam na karaoke ze znajomymi :peepoLove:

A w tym roku nie byłam bo pogoda okropna :peepoRain: Cieszyłam się jedynie wolnym od zajęć xD

Co do nazwy to na mojej uczelni w tym roku były Majonezalia - od majonezu kieleckiego (jedynego prawilnego) 

• Super! 1
  • Haha 1

:dziwnykot:

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

Important Information

Warunki użytkowania